” Vi passer på træerne” 2023
Jeanette, som er ansvarlig for driften af grønne arealer i Bredalsparken (til venstre), og Olga, som er landskabsarkitekt i Landskab i DAB (til højre), står ved siden af skiltet, der fortæller, hvad træerne gør for økosystemerne.
Træer skaber den ilt, vi indånder og optager og binder CO2. De kan give sval skygge, hvor der er for varmt, træer opsuger vand og skaber læ, ly og biodiversitet. De kan give en bebyggelse identitet, træerne kan fortælle historier og være knyttet til en enkelt afdeling- og beboers liv.
Nogle gange må træerne vige pladsen til fordel for andre hensyn, det gælder for eksempel behovet for nybyggeri, ny affaldshåndtering eller parkeringspladser. Eller fordi de skygger eller taber for mange blade.
Den 22. september skød Landskab kampagnen i gang i Bredalsparken, Hvidovre alm. Boligselskab, med formål at vise, at træerne har værdi – mere end mange tænker over i hverdagen. Der er blevet sat 11 skilte på træerne ved Hvidborgstien, hvor mange mennesker færdes. Teksten på skiltene fortæller om noget af det, der er ikke synligt, nemlig træernes bidrag for os og for omgivelserne. Træerne kan være pragtfulde at kigge på, men ud over det er de essentielle for vores liv. Læs mere om pilotprojektet i Hvidovre ved at klikke på filen nederst på siden.
Vi hører meget gerne fra dig, hvis din boligafdeling ønsker at være med i kampagnen.
Læs mere:
Spørg os
-
Kan Landskab hjælpe os med at få mere Biodiversitet?
Ja, vi rådgiver gerne om biodiversitet. Se mere under fanen ”Bo med Natur”.
-
Vi vil gerne bygge fuglehuse i afdelingen. Hvordan gør vi?
Du kan finde en vejledning under fanen ” Bo med Natur 2024 – Fuglehuse”.
-
Hvorfor er træerne så vigtige i vores boligafdeling?
Træer skaber ilt, optager og binder CO2, opsuger vand, skaber læ, ly og biodiversitet.
-
Hvor står jeg på ventelisten?
Du finder din plads på ventelisten ved at logge ind på "Min side" og klikke på fanen "Min boligsøgning" øverst.
Klik derefter på "Mine opskrivninger" i venstre side af skærmen.
Her kan du for hvert boligselskab se, hvilken plads du har på ventelisten til de forskellige boligtyper.
Klik på "+Vis boliger du er skrevet op til".
Hvis du ikke kan huske din adgangskode, kan du trykke på knappen "Få din adgangskode." Derefter skal ud indtaste din e-mail adresse eller dit interessentnummer. Hvis dette ikke fungerer, kan du ringe til Servicecentret på telefon 77 32 00 00, hvor du kan få hjælp.
-
Sidst var jeg nr. 50 på ventelisten, hvorfor er jeg nu nr. 52 på ventelisten?
Din placering på ventelisten kan 'gå op og ned' afhængig af, om de andre personer på ventelisten vælger at være aktive eller stille deres ansøgning i bero.
Alle personer på ventelisten er dog placeret efter, hvor længe de har stået på ventelisten.
-
Hvorfor er jeg slettet? Jeg har ikke modtaget et girokort.
Desværre glemmer mange at oplyse DAB om deres nye adresse, når de flytter. Det betyder, at vi ikke kan sende dem et girokort til genopskrivning og de bliver slettet fra ventelisten. HUSK derfor altid, at du skal meddele DAB din ny adresse.
Husk, at du automatisk bliver slettet fra ventelisten når du får tildelt en bolig.
Husk at give DAB besked, hvis du flytter mens du står på venteliste hos os til en bolig. Ellers kan vi ikke sende dig et nyt girokort, når det bliver tid til genopskrivning. Betaler du ikke til tiden, bliver dit navn slettet fra ventelisten.
-
Vi kan desværre ikke finde et svar til dig.
Forsøg at formulere dit spørgsmål anderledes, eller kontakt os