Samdrift skal styrke Sorø Boligselskab
Af Mikkel Jacobsen
Ved foden af den gamle kornsilo i Sorø ligger nu Sorø Boligselskabs nye driftscenter. Torsdag eftermiddag dannede lokalerne rammen om en velbesøgt indvielse, der hurtigt fik fyldt det ellers luftige kontor helt op med ivrig snak. Der var blandt samtlige fremmødte bred enighed om, at de nye lyse lokaler var en kæmpe opgradering fra de gamle kontorer, der var indrettet i mørke kældre og gamle butikslokaler rundt omkring i Sorø. Gert Hansen, bestyrelsesformand for Sorø Boligselskab, beskrev i en kort velkomsttale, at der siden 2014, hvor DAB blev administrator for selskabet, har været et ønske om at effektivisere driften i Sorø Boligselskab, der tidligere bestod af fire forskellige afdelinger:
-Det har været et ønske fra personalet og ledelsen at få samlet tropperne. På den måde kan vi bedre fordele, de ressourcer vi har. Vi har en masse gode ejendomsfunktionærer med forskellige kompetencer, men fordi de var spredt tilfældigt rundt omkring, betød det også små forskelligheder i serviceniveau mellem de enkelte afdelinger. Ved at samle afdelingerne har vi nu mulighed for at sikre, at alle kan få den samme service.
Lager og parkering i den gamle silo
Udover kontorbygningen er omtrent en fjerdedel af den gamle kornsilo også med i lejekontrakten. Her vil boligselskabet kunne opbevare materialer og parkere sine driftskøretøjer. Siloen er gammel og trænger til en kærlig hånd, men den har bestemt en helt særlig charme, og der er ingen tvivl om, at den egner sig glimrende som hjælp i den daglige drift.
-Nu har vi lokalerne og de rigtige værktøjer, og nu må I gerne begynde at stille endnu højere forventninger til os, afsluttede Gert Hansen sin velkomsttale med et smil.

Der var stort fremmøde ved indvielsen.

Bestyrelsesformand Gert Hansen (th) i samtale med udlejer Casper Jørck.