DAB logo
  • Udgivelser
  • Jobs
  • Strategi
  • Erhverv
  • Kontakt
  • Om os
  • Find bolig
  • At bo alment
  • Min side
  • Gemte boligønsker 0

Du bruger en ældre version af Internet Explorer, så siden ikke fungerer optimalt. Du bør opgradere din browser til den nyeste version af Internet Explorer eller benytte en anden browser som feks Google Chrome. Læs mere her

  • Her er du:
  • Forside
  • Aktuelt
  • Nyheder
  • Gjesingparkens flotte legeplads blev indviet
Tilbage 22.05.2023

Gjesingparkens flotte legeplads blev indviet

Det blev en festlig fejring, da voksne og børn fra Gjesingparken, Esbjerg alm. Boligselskab, lørdag den 5. maj indviede boligafdelingens legeplads.

Legepladsen, der giver mulighed for leg for børn i flere aldersgrupper, stod klar for godt halvandet år siden, men først dette forår blev den officielt indviet. Legepladsen har kostet godt to millioner kroner.

- Afdelingsbestyrelsen har i de senere år sørget for at få henlagt midler, så det kunne være muligt at etablere en rigtig god og spændende legeplads, fortæller teamchef John Jacobsen.

Der var gratis pølser og sodavand, og selvom vejrguderne ikke var i det bedste humør, så blev der hygget i stor stil, og børnene fik leget igennem.

- Legepladsen er flittigt benyttet af beboerne – men det ses også ofte, at der kommer folk udefra for at lege, hvilket jo kun er positivt, siger John Jacobsen.

Der var gratis pølser og sodavand, og selvom vejrguderne ikke var i det bedste humør, så blev der hygget i stor stil, og børnene fik leget igennem ved indvielsen af legepladsen.

Næste nyhed

Repræsentantskabsmødet satte fokus på rekruttering og fastholdelse

Forrige nyhed

Genbrug og hygge går hånd i hånd

Hurtig vej til ...

  • Find bolig
  • Når du flytter ind og ud
  • Kontakt
  • Persondatapolitik
  • Whistleblowerordningen
  • Tilgængelighedserklæring
Log ind på
Min side

DAB tager forbehold for oversættelsen ikke er korrekt