DAB-Lejerbo logo
  • Udgivelser
  • Jobs
  • Erhverv
  • Kontakt
  • Om os
  • Find bolig
  • At bo alment
  • Min side
  • Min side
  • Gemte boligønsker 0

Du bruger en ældre version af Internet Explorer, så siden ikke fungerer optimalt. Du bør opgradere din browser til den nyeste version af Internet Explorer eller benytte en anden browser som feks Google Chrome. Læs mere her

  • Her er du:
  • Forside
  • Aktuelt
  • Nyheder
  • Slagelse Politi er på pletten uden blå blink
Tilbage 08.06.2020

Slagelse Politi er på pletten uden blå blink

Afdeling Parkvej i Skælskør får jævnligt besøg af den lokale politiassistent, som giver sig god tid til en snak med beboerne.

Niels Jørgensens besøg i afdelingen varer typisk en time eller to. Når der ikke er flere beboere, der har spørgsmål eller behov for at snakke, vender han bussen og triller lige så stille tilbage til Slagelse politistation.

Af Jeanette Press. Foto: Anja Nielsen, boligsocial koordinator i Skælskør

Når politiassistent Niels Jørgensen fra Slagelse Politi kører rundt i afdeling Parkvej i Skælskør, er det hverken med fuld drøn på bilen eller blå blink. Tværtimod. Besøget må gerne tage tid. Han er der nemlig for at skabe tryghed blandt beboerne. Gennem cirka et år har Niels Jørgensen bemandet en af politikredsens tre ”mobil-busser”, som vognen kaldes. Den er i virkeligheden en gammel indsatslederbil, der er bygget om, så den nu bruges til den kriminalforebyggende indsats. Bagest i bussen er der for eksempel skabe, som indeholder refleksbrikker, klistermærker og brochurer om, hvordan man undgår/forebygger indbrud. Nogle gange kører Niels Jørgensen ud alene – andre gange er han sammen med en kollega. Beboerne kender efterhånden bilen, og Niels Jørgensen kender mange af beboerne. Bilen holder nemlig også jævnligt ved den lokale Brugs. Her deler Niels Jørgensen refleksbrikker og klistermærker ud til børnene, får en snak med de unge og svarer på spørgsmål fra de mange, der lige stopper op, inden de skal ind at handle.

God kontakt til beboerne

- Jeg har en god kontakt til beboerne i afdelingen, og når de er vant til at se mig i området, er det nemmere for dem at henvende sig, hvis der er noget, der bekymrer dem, eller noget, de føler sig utrygge ved, fortæller Niels Jørgensen. Og det sker, at der er beboere, der har brug for at blive beroliget.

- For noget tid siden døde en kvinde under mistænkelige omstændigheder i en af boligerne og politiet anholdt en mand på adressen. Da politiets teknikere skulle undersøge gerningsstedet, var de klædt i hvide dragter. Det gav anledning til spekulationer blandt beboerne om alt fra corona-udbrud til optrævling af en mulig terrorcelle. Derfor parkerede jeg nogle få dage senere mobil-bussen foran Parkvejshuset, som er afdelingens beboerhus – og der, hvor den boligsociale indsats holder til. Jeg havde valgt tidspunktet, fordi der skulle afholdes banko, og jeg vidste, at mange beboere havde tilmeldt sig. Omkring 35-40 beboere stoppede op og fik en snak med mig om, hvad der var sket – og fordi jeg kunne forklare det hele stille og roligt, lykkedes det mig at få aflivet myterne og beroliget dem, der havde følt sig utrygge, fortæller Niels Jørgensen.

Niels Jørgensens besøg i afdelingen varer typisk en time eller to. Når der ikke er flere beboere, der har spørgsmål eller behov for at snakke, vender han bussen og triller lige så stille tilbage til Slagelse politistation.

Næste nyhed

Fire boligafdelinger i Maribo bliver lagt sammen til to

Forrige nyhed

”Tænk at kunne gå til koncert i sit eget hjem”

Hurtig vej til ...

  • Find bolig
  • Når du flytter ind og ud
  • Kontakt
  • Persondatapolitik
  • Whistleblowerordningen
  • Tilgængelighedserklæring
Log ind på
Min side

DAB-Lejerbo tager forbehold for oversættelsen ikke er korrekt