Oksesteg og rejecocktails bragte beboere sammen på tværs af afdelinger

Der var både god mad og gode snakke, da der var fællesspisning på tværs af afdelinger i Allerød.
Tekst og foto: Johnny Gudmand
Lækre rejecocktails og ditto oksesteg med kartofler, brun sovs og waldorfsalat fulgt op med en islagkage var, hvad der blev serveret for de 65 beboere, der deltog i Allerød alm. Boligselskabs fællesspisning. Boligselskabet havde i april inviteret til fællesspisning i anledning af Danmark Spiser Sammen, som Folkebevægelsen mod Ensomhed står bag.
Selskabets 85-årige formand, Gurli Nielsen, der kalder sig selv for kogekone, var primus motor på forberedelsen og fik god hjælp i køkkenet.
- Det her kunne ikke lade sig gøre, hvis der ikke stod folk i kulisserne og hjalp til. Jeg vil gerne sige tak til alle, der har bidraget, sagde Gurli Nielsen i sin velkomsttale.
For at holde udgifterne nede har formanden talt med de lokale butikker og fået fine bidrag og tilbud.
Styrker sammenholdet
Ofte finder fællesspisninger sted i en enkelt boligafdeling, men selskabets beslutning om at skabe et fælles arrangement har et klart afsæt.
- Når Danmark Spiser Sammen, skal Allerød alm. Boligselskab også spise sammen. Det handler om at styrke sammenholdet mellem beboerne i afdelingerne og også mellem bestyrelserne. Jeg tror, vi skal have et tættere samarbejde, det gavner alle, og samtidig er fællesskab utrolig vigtigt. Det er også derfor, vi har valgt at give tilskud.
Selvom Gurli i april rundede de 85 år, er det ikke slut med at kaste energi i den type arrangementer.
- Jeg bliver ved, så længe jeg kan.

Der blev hygget igennem, da der var fællesspisning i april.

Gurli Nielsen, selskabsformand, bød velkommen til arrangementet.



