DAB logo
  • Udgivelser
  • Jobs
  • Strategi
  • Erhverv
  • Kontakt
  • Om os
  • Find bolig
  • At bo alment
  • Min side
  • Gemte boligønsker 0

Du bruger en ældre version af Internet Explorer, så siden ikke fungerer optimalt. Du bør opgradere din browser til den nyeste version af Internet Explorer eller benytte en anden browser som feks Google Chrome. Læs mere her

  • Her er du:
  • Forside
  • Aktuelt
  • Nyheder
  • Margrethehusene har opnået guld i DGNB-certificering
Tilbage 18.06.2019

Margretehusene har opnået guld i DGNB-certificering

DGNB-certificeringen har afsæt i helheden af miljømæssig, økonomisk og social bæredygtighed. 37 energioptimerede rækkehuse har opnået guld.
Margretehusene

 

Margrethehusene, der er en del af Lolland almennyttige Boligselskab, blev opført i år 2017 på grunden, hvor etagebyggeriet Margrethevænget tidligere lå. Boligerne i Margrethevænget passede ikke længere med det behov, der var for boliger i Maribo og omegn, og derfor blev de revet ned for at Margrethehusene kunne opføres.

Rækkehuse med grønne tage, solceller og store vinduer med egetræs-rammer. Det er hvad der møder dig, hvis du lægger vejen forbi Margrethehusene i Maribo.

De 37 familieboliger, der udgør boligafdelingen har opnået guld i DGNB-certificeringen (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen).

Bæredygtighed tænkt som helhed

Certificeringen har afsæt i et helhedsorienteret syn på tre bæredygtighedsaspekter – miljømæssig, økonomisk og social bæredygtighed. Det vil sige, at DGNB-certificeringen tager højde for, at det, der eksempelvis er økonomisk bæredygtigt, ikke nødvendigvis er socialt bæredygtigt.

Der vurderes på en lang række punkter ved DGNB-certificering, blandet andet byggeprocessen, kvalitet af klimaskærm, indeklima samt tryghed og sikkerhed.

I byggeriet af Margrethehusene er der både tænkt funktionalitet, energioptimering og godt indeklima ind i byggeriet.

Boligafdelingen har store grønne fællesarealer med masser af flotte planter, der er tilpasset årets gang, så der altid er noget farverigt at nyde, og derudover har hver bolig sin egen have.

Læs mere om boligafdelingen på dabbolig.dk/margrethehusene.

Næste nyhed

Studerende har fået nye, moderne boliger

Forrige nyhed

Nye boliger i Esbjerg tiltrak 1.000 nysgerrige

Hurtig vej til ...

  • Find bolig
  • Når du flytter ind og ud
  • Kontakt
  • Persondatapolitik
  • Whistleblowerordningen
  • Tilgængelighedserklæring
Log ind på
Min side

DAB tager forbehold for oversættelsen ikke er korrekt