DAB logo
  • Udgivelser
  • Jobs
  • Strategi
  • Erhverv
  • Kontakt
  • Om os
  • Find bolig
  • At bo alment
  • Min side
  • Gemte boligønsker 0

Du bruger en ældre version af Internet Explorer, så siden ikke fungerer optimalt. Du bør opgradere din browser til den nyeste version af Internet Explorer eller benytte en anden browser som feks Google Chrome. Læs mere her

  • Her er du:
  • Forside
  • Aktuelt
  • Nyheder
  • Boligselskaber sparer penge med e-Syn
Tilbage 12.12.2019

Boligselskaber sparer penge med e-Syn

Der bliver sparet mange penge, når fraflytningssyn klares elektronisk. Det er en effektivisering, der er synlig i kroner og ører.

Tekst: Julie Grothen Foto: Johnny Gudmand

Hvert år skifter omkring 6.400 boliger i de DAB-administrerede boligafdelinger beboere. Hver eneste gang skal boligen synes af ejendomskontoret, og ofte skal håndværkerne i gang med at gøre boligen klar til de nye, der skal flytte ind. Når malere, gulvafslibere og rengøringsfolk med flere rykker ind, koster det både timer og penge for boligafdelingerne og fraflytterne.

Skarp opmåling og skarp pris

Derfor er det en god historie, at omkring 25 DAB-administrerede boligselskaber, med tilsammen 30.000 boliger, gennem de seneste år er gået over til elektronisk syn; e-Syn.

Efter den indledende registrering og opmåling af boligerne udføres udbud af håndværkeropgaverne, som sikrer de bedste priser.

- I gennemsnit er der en besparelse på 20 - 30 procent på maling, gulvslibning og rengøringsarbejde. Størst besparelse ser vi på malerarbejde, fordi vi kan give en helt nøjagtig angivelse af, hvad der skal males, forklarer Dan Jensen, der er udviklingskonsulent i DAB.

En præcis opmåling giver en præcis pris. Ejendomskontoret sparer tid på det administrative arbejde ved fraflytninger, fordi opmålingen ligger digitalt, og der kan dannes priser med det samme. Endelig bliver rekvisitionerne dannet automatisk i synsmodulet.

- Vi har kun haft enkelte, som ikke fik en besparelse, fordi ejendomsfunktionen i forvejen var så god til at indhente de bedste priser, siger Dan Jensen.

Genudbud giver mere

Der er gennemført tæt på 50 udbudspuljer. Nogle af puljerne er kommet i genudbud, og her er det lykkedes at spare yderligere.

- Vi er blevet mere skarpe og forventer en øget besparelse på 5-10 procent ved genudbud, siger Dan Jensen.

Der er plads til sætte flere udbud i gang i 2020. Man skal regne med, at der går seks-otte måneder, fra man melder sig, til det kører. Det skyldes, at der skal indhentes tegninger, bygningsmassen skal digitaliseres, og der skal holdes udbudsmøder, før e-Syn kan sættes i gang.

- Hvis et selskab er interesseret i e-Syn, så kan selskabsbestyrelsen kontakte sin administrationsgruppe, siger Dan Jensen.

Næste nyhed

Fællesspisning bragte beboere og funktionærer sammen

Forrige nyhed

Boligafdelinger giver input til klimatiltag

Hurtig vej til ...

  • Find bolig
  • Når du flytter ind og ud
  • Kontakt
  • Persondatapolitik
  • Whistleblowerordningen
  • Tilgængelighedserklæring
Log ind på
Min side

DAB tager forbehold for oversættelsen ikke er korrekt