DAB-Lejerbo logo
  • Udgivelser
  • Jobs
  • Erhverv
  • Kontakt
  • Om os
  • Find bolig
  • At bo alment
  • Min side
  • Min side
  • Gemte boligønsker 0

Du bruger en ældre version af Internet Explorer, så siden ikke fungerer optimalt. Du bør opgradere din browser til den nyeste version af Internet Explorer eller benytte en anden browser som feks Google Chrome. Læs mere her

  • Her er du:
  • Forside
  • Aktuelt
  • Nyheder
  • Beboere flytter ind i Julemosen og får poesi med på vejen
Tilbage 07.07.2017

Beboere flytter ind i Julemosen og får poesi med på vejen

Nyopførte boliger i Julemosen i Lynge blev taget i brug efter taler og højtlæsning af digt.

Tekst: Johnny Gudmand. Foto: Mia Schmidt

Fredag den 30. juni blev det markeret, at boligerne i Julemosen, der er en del af Allerød almennyttige Boligselskab, var klar til indflytning.

Afdelingens kommende beboere, Allerøds borgmester, Jørgen Johansen, og medlemmer af selskabsbestyrelsen mødte op på dagen, hvor blandt andre selskabsformand Gurli Nielsen tog ordet. Som ved rejsegildet i begyndelsen af året læste formanden højt af et digt, hun havde skrevet til anledningen.

- Kære nye beboere og kære gæster, så er det tiden, at vi atter fester. For dette er fest – det siger prognosen, når vi nu åbner denne nye afdeling, Julemosen, indledte Gurli Nielsen.

Godt resultat

Formanden bød beboerne velkommen og lod de nye beboere vide, at hun og den øvrige selskabsbestyrelse er stolt af de nye boliger.

- Jeg vil beskedent prale lidt af denne her boligsag. Når jeg ser på den flotte natur, som I kan nyde hver dag. Her er et fælleshus med gæsteværelse – ja uden lige. Det er første gang, jeg ser det efter mange år som ”Bolig-pige”, sagde hun.

Som noget af det sidste rettede Gurli Nielsen en tak mod alle de parter, der har været med til at realisere Julemosen:

- Allerød Kommune, DAB, arkitekter og ingeniører, skal have stor tak for, at det hele kører. Og tak til hver bygningsarbejder og hver håndværker, for et flot arbejde, som vi alle bemærker.

I får stor indflydelse

DAB’s udlejningschef, Dennis M. Christensen, fortalte de fremmødte, at afdelingens 69 boliger alle er udlejet, og at beboerne nu sammen skal i gang med at skabe området.

- Da boligafdelingen er en del af et alment boligselskab, vil beboerne få en stor indflydelse på den måde, bebyggelsen skal bruges og vedligeholdes, hvordan man skal leve med hinanden, og hvordan man som beboere vil anvende den indflydelse beboerdemokratiet giver mulighed for. Det ønsker jeg alle beboerne god fornøjelse med, sagde Dennis M. Christensen og tilføjede, at DAB på vegne af AaB altid er klar til at hjælpe beboerne, både med beboerdemokratiet og hverdagen som beboere.

Selskabsformand Gurli Nielsen læste højt af et digt, hun havde skrevet til anledningen.

Udlejningschef Dennis M. Christensen fortalte beboerne, at der nu venter dem en opgave med at skabe området sammen.

Julemosen indeholder 69 boliger.

Næste nyhed

E-nyt nr. 7 - 2017

Forrige nyhed

Nem og automatisk huslejebetaling med Betalingsservice

Hurtig vej til ...

  • Find bolig
  • Når du flytter ind og ud
  • Kontakt
  • Persondatapolitik
  • Whistleblowerordningen
  • Tilgængelighedserklæring
Log ind på
Min side

DAB tager forbehold for oversættelsen ikke er korrekt