DAB logo
  • Udgivelser
  • Jobs
  • Erhverv
  • Kontakt
  • Om os
  • Find bolig
  • At bo alment
  • Min side
  • Gemte boligønsker 0

Du bruger en ældre version af Internet Explorer, så siden ikke fungerer optimalt. Du bør opgradere din browser til den nyeste version af Internet Explorer eller benytte en anden browser som feks Google Chrome. Læs mere her

  • Her er du:
  • Forside
  • Aktuelt
  • FrivilligNyt
  • Nu triller kuglerne: Det bliver sjovt at møde de andre
Tilbage 27.04.2022

Nu triller kuglerne: Det bliver sjovt at møde de andre

Grantoftens Petanque Klub stiller med et flot hold til DAB-mesterskabet i petanque. I lørdags begyndte de træningen.

Flaget var hejst. Solen skinnede og der var frisk kaffe på kanden. Jo, der manglede ikke noget, da de første metalkugler ramte gruset i Grantoftens Petanque Klub lørdag morgen.
- I dag er det flagdag. Det er i dag, klubben er åben for alle beboerne her i Grantoften, så kan de komme ned og prøve at spille – og måske melder de sig ind, siger Irene Hansen med et stort smil. Hun er formand klubben, der har omkring 60 medlemmer.
- Vi åbner også petanque-sæsonen i dag – og i år er det jo noget helt særligt: Vi skal jo være med i DAB-mesterskabet i petanque som Aktive fællesskaber har arrangeret – og vi glæder os, siger den kampklar formand. Grantoften har allerede tilmeldt sig turneringen med ti erfarne spillere.

 

Tove Larsen var en af de første på banerne lørdag morgen.

Begyndte at spille ved skolen

Grantoftens Petanque Klub har eksisteret i 27 år og er etableret af Jan Leo Hansen, der i øvrigt er gift med den nuværende formand, Irene Hansen.
- Dengang begyndte vi på fire baner nede ved Grantofteskolen og var 12 medlemmer. I dag har vi bedre faciliteter: gode baner og flere klublokaler. Oppe ved banerne har vi også eget lokale. Og vi har folk der spiller turnering i C-rækken i DGI. Vi har også et hold der lige er rykket op i A-rækken. Det er første gang i vores historie, fortæller Jan Leo Hansen.
Og de går da også til vaflerne derude i Grantoften. Med seriøs træning tre gange om ugen – året rundt.
- Om vinteren rykker vi indendørs. Der findes fine baner i både Hvidovre og Karlslunde som vi kan låne, siger den tidligere formand.
Et lysende talent

Måske tror du, at petanque er sådan en hyggesport for ældre? Men så kan du godt tro om igen. I Grantoften i Ballerup er det en sport for alle.
- Vores yngste medlem er 13 år. Den ældste 89 og vi har både mænd og kvinder der spiller, fortæller Irene Hansen.
Men hvad får en 13-årig til at kaste med metalkugler på en grusbane? Vi fanger det unge talent lige inden kampstart.
- Jeg har faktisk spillet petanque i halvandet år nu. Min far spiller, og jeg har været med nede og kigge nogle gange. Jeg synes det så sjovt ud – og så begyndte jeg. Er man sur en dag, så kan man også få sin vrede ud ved at spille og bumpe, altså ramme de andres kugler. Det er faktisk næsten lige så sjovt som at spille fodbold, fortæller Rasmus Petersen.
Lidt hårdt presset indrømmer Rasmus at han er ”lidt god” til at spille petanque. Andre i klubben kalder ham et lysende talent, der kan drive det vidt.  
Trygt at være på hjemmebane

- At vi har egne baner og klublokaler betyder rigtig meget for os. Vi spiller naturligvis for at vinde, men det er det sociale, der er vigtigt. Beboerne, som spiller, vil helst være her, hvor de kender de andre. Er man ikke så god, så føles det mere trygt at være på hjemmebane. Skulle vi ud i byen for at træne hele tiden, så ville vi slet ikke være så mange, siger klubbens formand.
Irene Hansen er også sikker på, at klubben har så mange medlemmer fordi baner og klublokaler er i orden.
- Havde vi ikke vores baner, så var vi nok heller ikke med i toppen. Men nu træner vi primært for at blive klar til DAB-turneringen. Det bliver sjovt at møde de andre boligselskaber. Formanden bliver afbrudt, for ude på gruset står spilleleder Janni Hansen nu klar til at skyde dagen i gang. Hun byder velkommen og forklarer kort om reglerne for de nye som er mødt frem.
- Husk nu at tage hensyn til hinanden og de nye. Jeg håber I får en god dag. Og lad os så komme i gang!
Grantoften ligger nogle få kilometer fra København og er en del af Ballerup almennyttige Boligselskab.  

Det var her ved dette træskur det hele begyndte for 27 år siden. I dag er de gamle petanquebaner en del af Grantofteskolens boldban

Grantoftens Petanque Klub har omkring 60 medlemmer. Her er den yngste og den ældste. Han hedder Rasmus Petersen og er 13 år. Hun hedder Tove Larsen og er 89.

Der var også tid til hygge og en god snak i solen, da petanque-klubben kunne starte sæsonen op i lørdags.

Hele holdet som skal spille til DAB-turneringen var desværre ikke samlet lørdag. Men her er de fleste. Bagerst: Ivan Nielsen og Jan Leo Hansen. Forrest: Sussi Petersen, Irene Hansen, Jeannie Stjernesø og Alex Petersen.

Næste nyhed

Åbent hus på seniorboliger i Rødovre

Forrige nyhed

E-nyt nr. 5 2022

Hurtig vej til ...

  • Find bolig
  • Når du flytter ind og ud
  • Kontakt
  • Persondatapolitik
  • Whistleblowerordningen
  • Tilgængelighedserklæring
Log ind på
Min side

DAB tager forbehold for oversættelsen ikke er korrekt