DAB logo
  • Udgivelser
  • Jobs
  • Strategi
  • Erhverv
  • Kontakt
  • Om os
  • Find bolig
  • At bo alment
  • Min side
  • Gemte boligønsker 0

Du bruger en ældre version af Internet Explorer, så siden ikke fungerer optimalt. Du bør opgradere din browser til den nyeste version af Internet Explorer eller benytte en anden browser som feks Google Chrome. Læs mere her

  • Her er du:
  • Forside
  • Aktuelt
  • FrivilligNyt
  • Motionshold skaber fællesskab
Tilbage 01.12.2021

Motionshold skaber fællesskab

To aktive beboere fra Taastrup fik idéen til et ugentligt motionshold midt i deres boligafdeling.

Gymnastikholdet mødes hver tirsdag i salen på den lokale skole.

Tekst og foto: Julie Grothen

Hver tirsdag mødes omkring 20 beboere fra Taastrup alm. Boligselskab i gymnastiksalen ved Torstorp Skole midt i deres boligområde for at dyrke gymnastik. Holdet blev etableret på initiativ fra de to beboere Maj-Britt Hartvig og Nina Andersen, som også er fællesskabsambassadør.

- Vi mødtes og idéudviklede. De kunne tænke sig et tilbud med forskellige typer motion, ligesom et fitnesscenter, men med et fællesskab, forklarer Christine Wenstrup, projektkoordinator i Aktive fællesskaber.

- For mig er bevægelse et valg om ikke at sidde i sofaen. Vi ville skabe et støttende og løftende fællesskab, drevet af beboere. Det er samværet, grinet og de små hverdagshistorier, der gør det, fortæller Maj-Britt Hartvig.

Samarbejdet blev etableret mellem beboerne og den lokale idrætsforening Taastrup Gymnastik Forening (TGF). Det er et begynderhold for voksne, hvor deltagerne prøver forskellige former for gymnastik, cirkeltræning, dans, yoga og meget mere hen over året.

- Det er et samarbejde, hvor både beboere og forening får noget ud af det, siger Christine Wenstrup. Det kan formand for TGF Søren Forsmann bekræfte:

- Det her er en kærkommen anledning til at skabe synlighed på os som forening i vores lokalmiljø særligt efter en hård corona-tid.

Udgangspunktet er bevægelse

Maj-Britt Hartvig og Nina Andersen har sørget for at sætte opslag om motionsholdet op i boligafdelingerne og på Facebook.

- Det var målet at få fat i nogle flere beboere og give mulighed for at træne differentieret. Udgangspunktet for holdet er, at vi bevæger os, ikke hvor meget vi kan, fortæller Maj-Britt Hartvig.

Søren Forsmann er fast vært for holdet, hvor trænerne skifter, alt efter hvad der er på programmet.

- Jeg er det kendte ansigt, man møder hver gang, og som præsenterer, hvilket tilbud vi har i dag. Jeg samler også på tilbagemeldinger. Vi skal høre, hvad de synes om tilbud, tidspunkter og faciliteter, forklarer han.

Deltagerbetaling forpligter

Det koster 150 kroner at være med i et halvt år. Det er langt billigere, end det normalt ville være at være foreningsmedlem.

- Jeg er glad for, at vi tager 150 kroner for det, for det forpligter. Vi kan ikke opbygge et fællesskab, hvis deltagerne shopper ind og ud, forklarer Maj-Britt Hartvig.

Holdet er i den første sæson blevet støttet med midler fra Vær med-puljen. Håbet er, at det kan fortsætte som et særligt DAB-hold, også når støtten forsvinder.

- Det er ikke Nina og mig, der skal fortsætte det. Holdet skal løftes af fællesskabet, siger Maj-Britt Hartvig.

Holdet byder på forskellige former for gymnastik, dansk, yoga og meget mere.

Formand for Taastrup Gymnastik Forening Søren Forsmann er fast vært for holdet.

Næste nyhed

E-nyt nr. 12 2021

Forrige nyhed

Indflytningsdag i sneklædt Tornsbjærg

Spørg os

  • Vi kan desværre ikke finde et svar til dig.

    Forsøg at formulere dit spørgsmål anderledes, eller kontakt os

  • Se flere svar

Kontakt

  • Frederiksberg
  • Esbjerg
  • Ishøj
  • Skælskør
  • Varde
  • Rødovre
Vis vej

Adresse:

Der er ingen tilgængelige oplysninger om kontoret

Kontakt

Hurtig vej til ...

  • Find bolig
  • Når du flytter ind og ud
  • Kontakt
  • Persondatapolitik
  • Whistleblowerordningen
  • Tilgængelighedserklæring
Log ind på
Min side

DAB tager forbehold for oversættelsen ikke er korrekt