DAB-Lejerbo logo
  • Udgivelser
  • Jobs
  • Erhverv
  • Kontakt
  • Om os
  • Find bolig
  • At bo alment
  • Min side
  • Min side
  • Gemte boligønsker 0

Du bruger en ældre version af Internet Explorer, så siden ikke fungerer optimalt. Du bør opgradere din browser til den nyeste version af Internet Explorer eller benytte en anden browser som feks Google Chrome. Læs mere her

  • Her er du:
  • Forside
  • Aktuelt
  • FrivilligNyt
  • Danmark spiser sammen – og boligafdelingerne spiser med
Tilbage 27.03.2019

Danmark spiser sammen – og boligafdelingerne spiser med

I uge 17 inviterer Folkebevægelsen mod Ensomhed sammen med lokale arrangører til fællesspisning. Formålet er at gøre det lettere at møde nye mennesker
Buffet med mennesker omkring

Fællesspisning en god måde et mødes på. I Sønderby, Taastrup almennyttige boligselskab, deltog beboerne i fællesspisning i anledning af boligafdelingens 25-års jubilæum.

Tekst: Martha Libach Burup. Foto: Johnny Gudmand

Hvert år i uge 17 og 45 sætter Folkebevægelsen mod Ensomhed fokus på at danne nye fællesskaber med Danmark Spiser Sammen, der med store og små spisearrangementer over hele landet ønsker at gøre det lettere at møde nye mennesker og at invitere til samvær og fællesskab.

Mange af spisearrangementerne bliver afholdt i lokale klubber og foreninger, der inviterer medlemmer og lokalsamfundet til samvær og fællesskab.

Boligafdelinger inviterer til samvær

11 boligafdelinger administreret af DAB har allerede meldt sig på banen til at deltage i Danmark Spiser Sammen og afholde fællesspisning for beboerne i boligafdelingen i uge 17. Og nogle af boligafdelingerne har også inviteret andre borgere fra lokalområdet.

Mange boligafdelinger har jævnligt fællesspisning på programmet og mødes i beboerhuset til hygge og lækker mad, så det er nærliggende at deltage i Danmark Spiser Sammen.

Det er frivillige beboere i boligafdelingerne, der står for arrangementerne, ofte i samarbejde med bestyrelsen.

Det eneste succeskriterie er bare, at dem, der møder op, får en god snak over et måltid mad. Det er ikke så afgørende, om der kommer tre eller 30 gæster.

Vil din boligafdeling spise med?

DAB’s indsats Aktive fællesskaber hjælper aktive beboere med sparring omkring aktiviteter i boligafdelingerne. Heriblandt boligafdelingers deltagelse i Danmark Spiser Sammen.

Vil du arrangere fællesspisning i uge 17, kan du kontakte chefkonsulent Michael Wulff, der gerne giver gode råd til planlægningen af arrangementet.

Michael Wulff kan kontaktes på miwu@dabbolig.dk eller 77 32 01 02.

Du kan læse mere om Danmark Spiser Sammen på danmarkspisersammen.dk.

Næste nyhed

Åbent hus i Stenkistebuen var velbesøgt

Forrige nyhed

DAB Årsberetning 2018

Hurtig vej til ...

  • Find bolig
  • Når du flytter ind og ud
  • Kontakt
  • Persondatapolitik
  • Whistleblowerordningen
  • Tilgængelighedserklæring
Log ind på
Min side

DAB tager forbehold for oversættelsen ikke er korrekt