Aktuelt
Hærvejen, gamle runesten og Genner Bugt. Der er både historie og natur i Rødekro, hvor der netop nu er tre ledige boliger. Og så er det tæt på grænsen.
Hærvejen, gamle runesten og Genner Bugt. Der er både historie og natur i Rødekro, hvor der netop nu er tre ledige boliger. Og så er det tæt på grænsen. Tre ledige boliger i det smukke Sønderjylland I boligafdelingen Hærtoften er der netop nu tre ledige familieboliger. Det drejer sig om to toværelses-lejligheder og en treværelses-lejlighed.
De to toværelses-lejligheder ligger i Hovslund på adressen Sandager. Husene fremstår i røde sten og med røde tage. Til hvert hus hører et redskabsrum og en have. Skole og børneinstitutioner ligger tæt ved. Areal og pris: 60 m2 til 3.456 kroner + forbrug om måneden.
Treværelses-lejligheden ligger i den gamle landsby øster Løgum på adressen Søndergade 24 C. Husene er opført som landsbyhuse i to små enklaver bestående af tre huse i hver. De er opført i røde mursten og med røde tegltage. Til alle husene hører en have, og i alle boligerne er der installeret vaskemaskine. Til og fra øster Løgum er der en god kollektiv trafik. Skole og børneinstitutioner ligger tæt ved. Areal og pris: 85,6 m2 til 4.536 kroner + forbrug om måneden.
Rødekro almennyttige Boligselskab består kun af afdeling Hærtoften, hvor alle boliger er familieboliger i spredte bebyggelser. Bag etableringen af Rødekro almennyttige Boligselskab lå nemlig idéen om at etablere nye boliger i landsbyerne. I 1986 blev der bygget i alt 42 boliger, der kunne sikre boligbehovet i de små samfund, og dermed det nødvendige befolkningsunderlag for skole og butik.
Rødekro almennyttige Boligselskab hører til i Aabenraa Kommune. Der er mange attraktioner på egnen blandt andet Hærvejen, Damgaard Mølle, bunkerne fra 1. Verdenskrig i Anholm Plantage og øen Kalvø i Genner bugt.
Den dansk-tyske grænse ligger kun 25 kilometer mod syd, hvilket gør det muligt at pendle til et job i Tyskland.
ønsker du mere information om boligerne i Rødekro, er du velkommen til at kontakte boligbutikken i DAB på boligbutik@dabbolig.dk .
Næste nyhed
Beboerrådgivere mødte kolleger og fik ny inspiration
Forrige nyhed