Aktuelt
Sæt allerede nu kryds i kalenderen, og tag med når BL afholder Bolig- og Arkitekturudstilling i Bella Centeret først i september.
Sæt allerede nu kryds i kalenderen, og tag med når BL afholder Bolig- og Arkitekturudstilling i Bella Centeret først i september.
Tag på boligmesse BL (Boligselskabernes Landsforening) afholder Bolig- og arkitekturudstilling i Bella Centeret den 2. og 3. september i forbindelse med BL's Almene Boligdage, og DAB bidrager med sin egen stand, ligesom en række andre store boligadministrationsselskaber.
Bolig- og Arkitekturudstillingen opbygges omkring tre temaer: Et historisk tema, der fortæller om de almene boligers udvikling og fokuserer på arkitekturen, bo-kvalitet og den samfundsmæssige sammenhæng. Et nutidigt tema, der viser forskellige sider af den moderne almene bolig og viser nutidigt byggeri i målestoksforholdet 1:1. Og et tema for omdannelse og fornyelse, der omhandler den store indsats med at forny det eksisterende almene byggeri med respekt for de arkitektoniske værdier og sociale forhold.
På DAB's stand kan du skrive dig op til en bolig ved udlejningsbussen, og høre om DAB's samarbejde med boligafdelinger, der har udlejningsvanskeligheder. Du kan se, hvordan en mur i et passiv-byggeri bliver bygget og få en snak med både murer og arkitekt &ndash eller du kan se eksempler på Landskabsgruppens arbejde med belægninger i boligafdelingerne og høre om, hvordan DAB i samarbejde med afdelingsbestyrelser, arbejder på at skabe tryghed for beboerne.
Udstillingen foregår i Bella Centerets Centerhal (Hal E). Det koster 100 kroner at komme ind på messen som har åbent fredag den 2. september fra 12-18 og lørdag den 3.september fra 10 &ndash 17.
Klik ind på www.bl.dk for at læse mere om udstillingen. Praktisk information om messen finder du her.
05.aug.2011/jpr
Næste nyhed
Unge frivillige rev en uge ud af kalenderen for at hjælpe ældre og handicappede
Forrige nyhed