Aktuelt
Der var højt humør i boligselskabet Carlshøj, da beboerne holdt sommerfest den 23. august, til trods for truende skyer og et kortvarigt besøg fra en byge.
Der var højt humør i boligselskabet Carlshøj, da beboerne holdt sommerfest den 23. august, til trods for truende skyer og et kortvarigt besøg fra en byge. Sommerfest i Carlshøj For andet år i træk holdt boligafdelingen Carlshøj sommerfest for afdelingens beboere. Noget tid efter at det årlige loppemarked var forbi, samlede beboerne sig til fest i et stort telt.
Et kort øjeblik var man nervøse for, at arrangement ville blive ramt af en slem byge, men regnvejret var heldigvis drevet over inden sommerfesten gik i gang.
Der var arrangeret grillmad, livemusik og lotteri for de besøgende. Ifølge Jesper Lykke Clausen fra Carlshøjs festudvalg, var prikken over i'et at beboerne mødte op med hensigten om at komme hinanden ved, og have en god aften i godt selskab.
- Det bedste en god sommerfest kan, er at beboerne får muligheden til at møde hinanden og have det sjovt sammen. Festen gav også beboerne mulighed for at møde bestyrelsen, og få delt deres ideer og tanker om boligafdelingen. Vi glæder os i hvert fald allerede til næste års sommerfest, fortæller Jesper Lykke Clausen.
01.sep.2014/ehh
Billedtekst: For andet år i træk holdt Carlshøj sommerfest. Godt 160 deltog i festlighederne. øverst: Frygten for dårligt vejr blev gjort til skamme, da det gode vejr slog igennem. Nederst: Der blev hygget inde i det store festtelt til tonerne af livemusik.
Næste nyhed
E-nyt nr. 9 - 2014
Forrige nyhed