Aktuelt
Medarbejderne er nu ansat i boligafdelingerne Told- og Skattestyrelsen har fastsat nye retningslinjer, der fra 1. juli 2005 indfører moms på de serviceydelser et boligselskab yder til sine egne afdelinger.
De ansatte ejendomsfunktionærer, rengøringsassistenter, sekretærer, m.fl. i afdelingerne har indtil nu været ansat i boligselskabet. Skulle de fortsat være ansat i selskabet, ville boligafdelingerne skulle betale moms af denne serviceydelse fra selskabet. Det betyder at udgifterne til personale ville blive 25% dyrere for beboerne &ndash uden at de fik mere for pengene.
DAB har derfor udarbejdet et tillæg til ansættelsesbrevene til alle medarbejderne i afdelingerne. Tillægget overflytter ansættelsen fra selskabet til afdelingerne.
ændringen vil ikke få betydning for arbejdsgiverrollen, der fortsat vil ligge i boligselskabet. Personale- og lønsektionerne i DAB har ligget vandret for at nå det hele, og den 2. juni blev de sidste ejendomsfunktionærer såflyttet over. Hele arbejdet med de nye ansættelsesaftaler er forløbet tilfredsstillende.
04.07.2005
Næste nyhed
Skulptur indviet i DAB's gård
Forrige nyhed