Aktuelt
Regeringens forslag om at lægge 25 procent moms på administrationsbidraget går i sidste ende ud over lejerne, der skal bidrage med 350 millioner kroner.
Regeringens forslag om at lægge 25 procent moms på administrationsbidraget går i sidste ende ud over lejerne, der skal bidrage med 350 millioner kroner. Lejere er tabere i regeringens skatteudspil DAB er uenig i regeringens forslag, der går ud på at finansiere skattelettelser ved blandt andet at pålægge ejendomsadministration momsafgift.
- Vi synes det er ærgerligt, at regeringen kommer med sådan et forslag, siger DAB's formand, Jytte Jensen. Moms på administrationen af vore boliger er urimeligt, når vi tænker på de hensyn, der tages til ejerboligerne. Forslaget giver alt andet lige større udgifter til beboerne i lejeboliger og jeg tvivler på, at de kompenseres på andre områder. Regeringen burde tænke på, at mange familier der bor i den almene sektor ikke hører til de mest velstillede i vores samfund. Vi bidrager til velfærdssamfundet ved at sørge for boliger til alle og nu skal vi belastes af nye omkostninger.
I skatteudspillet vurderes det, at momsen vil føre til øgede udgifter på 180 millioner kroner. Men det er fejlvurderet, udtaler formanden for BL, Palle Adamsen i en pressemeddelelse. Alene for den almene sektors 500.000 boliger skønner vi, at merudgiften vil udgøre ca. 300-350 millioner kroner, hævder Palle Adamsen.
Du kan læse mere om skattereformen på www.bl.dk
26.feb.2009/
Næste nyhed
Ny brochure om sundhedseftersyn
Forrige nyhed