Aktuelt
Ejendomsmester Bo Mørk har særlige forudsætninger, når det handler om græs.
Ejendomsmester Bo Mørk har særlige forudsætninger, når det handler om græs.
Lær af eksperten 'De blå mænd' - ejendomsfunktionærerne -, som arbejder i boligafdelinger, som administreres af DAB, har ofte en solid håndværksmæssig baggrund. Men der er også de, som har ganske ekstraordinære kvalifikationer udi enkelte af ejendomsservicens mange fagområder.
En af dem er Bo Mørk. Han er ejendomsmester hos Billige Boliger i Gentofte og har mange års håndværksmæssig erfaring som malermester. Men her i foråret, hvor græsset grønnes og begynder at vokse, har Bo også et ganske særligt øje for boligafdelingens græsplæner. Han har nemlig arbejdet fem år på golfbaner, hvor han sammen med greenkeeperne sørgede for, at de grønne baner fremstod perfekt.
Boligafdelingens beboere behøver derfor ikke undre sig, når deres ejendomsmester skærer en græstørv løs, stikker næsen helt ned i jorden og snuser. Bo Mørk er bare ved at undersøge, om jorden har det godt, eller om den lugter surt og rådden.
-Gør den det, er det et klassisk tegn på, at jordbunden mangler luft og næring, fortæller Bo Mørk.
I maj måneds E-nyt, som kan læses under 'Udgivelser' på dabbolig.dk, kommer Bo Mørk med gode råd om plænens pleje til sine kolleger, men beboere med egen have kan sagtens læse med og få gode tips til bekæmpelse af mos, god klippeteknik, gødning og meget mere.
Læs mere i E-nyt som kommer 1. maj.
25.apr.2012/neg
billedtekst: Bo Mørk går helt tæt på, når han skal vurdere om boligafdelingens græsplæner trives.
Næste nyhed
Sidste etape vist frem i Skælskør
Forrige nyhed