Aktuelt
Interessen for DAB's stand var massiv, da der fredag og lørdag blev afholdt Almene Boligdage i Bella Centret. Mere end 1.500 informationsposer og 6.000 brochurer blev uddelt, og flere benyttede lejligheden til at blive skrevet op til en bolig.
Interessen for DAB's stand var massiv, da der fredag og lørdag blev afholdt Almene Boligdage i Bella Centret. Mere end 1.500 informationsposer og 6.000 brochurer blev uddelt, og flere benyttede lejligheden til at blive skrevet op til en bolig.
Gode dage i Bella Centret Mange besøgende lagde vejen forbi DAB's stand under weekendens Almene Boligdage i Bella Centret. Her var der blandt andet mulighed for at blive skrevet op til en bolig, se forskellige bud på fremtidens almene boliger og få svar på sine spørgsmål. Kontorchef i DAB's beboerservice, Dennis M. Christensen, betegner deltagelsen som en succes.
-Det gik godt. Vi fik uddelt mere end 1.500 informationsposer og fik 42 opskrivninger, så vi er tilfredse.
Det var første gang Almene Boligdage gav boligselskaberne mulighed for at deltage med en stand. Alligevel forløb dagene uden de store problemer og uventede overraskelser. Én ting vil dog blive ændret i fremtiden.
-Vi har lært, at det er en god ide at pakke informationsposerne inden standen åbner. Interessen for dem er så stor, at det kan være svært at følge trop med pakningen, siger Dennis M. Christensen.
DAB udstilling høster ros Det var ikke kun informationsposerne, som havde stor interesse. DAB's udstilling af passivhuse og fotostater i græsplænen var velbesøgt og høstede stor ros for det flotte design. Arkitekt i DAB's anlægsgruppe, Bert Ferro Fransen, guidede de besøgende rundt i udstillingen og besvarede de mange spørgsmål.
-Interessen var rigtig god. De besøgende havde mange spørgsmål, både faglige og forbrugsmæssige. Især passivhuset tiltrak stor opmærksomhed.
Står det til Bert Ferro Fransen og Dennis M. Christensen deltager DAB igen med en stand næste gang Almene Boligdage bliver afholdt.
05.sep/msj
Næste nyhed
Stor interesse for nyt byggeri i Herlev
Forrige nyhed
Ledig tre-rums etagebolig i Tinggaarden
Spørg os
-
Vi kan desværre ikke finde et svar til dig.
Forsøg at formulere dit spørgsmål anderledes, eller kontakt os
- Se flere svar