Aktuelt
Siden de nye regler om boliggarantibeviser trådte i kraft i april 2007, har Hillerød alm. Boligselskab, Herlev alm. Boligselskab og Rødovre alm. Boligselskab valgt at tilslutte sig ordningen.
Siden de nye regler om boliggarantibeviser trådte i kraft i april 2007, har Hillerød alm. Boligselskab, Herlev alm. Boligselskab og Rødovre alm. Boligselskab valgt at tilslutte sig ordningen. God tilslutning til ordning med boliggarantibeviser Boliggarantibevis-ordningen er tidligere testet i flere boligafdelinger med gode resultater, og derfor er det nu politisk besluttet at gøre den generelt gældende. Det er dog stadig op til de enkelte boligselskaber, om de ønsker at udstede boliggarantibeviser til deres fraflyttere.
Alle boligselskaber, DAB administrerer, tager indenfor de kommende måneder stilling til, om de ønsker at indgå i ordningen. Og Hillerød alm. Boligselskab, Herlev alm. Boligselskab og Rødovre alm. Boligselskab har allerede tilsluttet sig.
- I DAB er vi positivt indstillet overfor ordningen, fortæller kontorchef for beboerservice Dennis Christensen og tilføjer:
- Vi forventer en række henvendelser fra beboere, der gerne vil have den sikkerhed et boliggarantibevis giver dem, hvis de fortryder deres fraflytning.
DAB afventer stadig en vejledning fra Socialministeriet, før de sidste detaljer falder helt på plads, og vi beder derfor boligselskaberne såvel som beboerne om at kontakte boligbutikken, hvis de har spørgsmål til ordningen.
Liste over selskaber der har tilsluttet sig ordningen
08.06.2007 / jpr
Næste nyhed
Herlev alm. Boligselskab fester i anledning af 60 års fødselsdagen
Forrige nyhed
Tilmeld dig allerede nu til efterårets spændende kurser
Spørg os
-
Vi kan desværre ikke finde et svar til dig.
Forsøg at formulere dit spørgsmål anderledes, eller kontakt os
- Se flere svar