Aktuelt
I går fejrede Allerød Kommune og Allerød alm. Boligselskab rejsegilde på etageboligerne i Allerød Mølle.
I går fejrede Allerød Kommune og Allerød alm. Boligselskab rejsegilde på etageboligerne i Allerød Mølle. Efter 15 års arbejde er Allerød Mølle nu på vej
Bebyggelsen rummer i alt 15 boliger, hvoraf 6 boliger er samlet i et bofællesskab for sindslidende, der skal drives af kommunen.
Formanden for boligselskabet, Gurli Nielsen bød i sin tale kommunens nye borgmester Erik Lund velkommen: - Jeg glæder mig til samarbejdet, for jeg ved, at almene boliger fylder meget hos dig. Et gammelt ordsprog siger, at venter man længe nok, venter man på noget godt, så denne bebyggelse vil helt sikkert blive til glæde for beboerne.
Borgmester Erik Lund kvitterede: - Det er et længe næret ønske, som står bag dette hus og jeg er især glad for, at det lykkedes at indarbejde et bofællesskab til borgere med psykisk sygdom, der har behov for og lyst til at bo i nærheden af andre. Her øverst oppe får de køkken og fællesrum med mulighed for aktiviteter og socialt samvær. Allerød Mølle har ikke haft en let fødsel, men jeg synes godt, vi kan være stolte over, at vi om få måneder har et godt og tidssvarende byggeri, der samtidig løser en af kommunes vigtigste opgaver.
Arkitekt Eigil Madsen fra Arkitekttegnestuen Virumgård glædede sig over, at det endelig lykkedes at gennemføre projektet, og gennemgik byggeriets 15 år lange fødsel via en stribe smukke plancher, der viste de 8 forskellige forslag, arkitekterne har arbejdet med, siden de første streget blev slået i 1993.
Direktør Uffe Kjær, DAB, er glad for, at bebyggelsen, på trods af mange forhindringer, nu bliver realiseret. - Det skyldes alene boligselskabets og byggeudvalgets forståelse for den komplekse byggesag, en velvillig indstilling fra kommunen under projekteringen og Gurli Nielsens ukuelighed, sagde Uffe Kjær, og takkede Sigma Entreprise, Arkitekttegnestuen Virumgaard, D&N Rådgivende Ingeniører, og alle håndværkerne på pladsen.
Fakta: Allerød Mølle ligger attraktivt i bymidten på Prins Valdemars Allé ved siden af Allerød alm. Boligselskabs afdeling af samme navn og forventes klar til indflytning i juni 2009. Bebyggelsen skal rumme 6 almene familieboliger, 3 ældreboliger og 6 plejeboliger i bofællesskab for sindslidende fordelt på 15 to-rumsboliger mellem 57 og 77 m 2 &ndash i alt 1.065 m 2 og et serviceareal på 42 m 2 .
På billedet ses: Borgmester Erik Lund, direktør i DAB, Uffe Kjær, formand for Allerød alm. Boligselskab: Gurli Nielsen og arkitekt Eigil Madsen fra Arkitekttegnestuen Virumgård.
5. dec. 2008/nck
Næste nyhed
Istiden leverede ny stenskulptur til Høje Søborg Park
Forrige nyhed
DAB Nyhedsbrev (14)
Spørg os
-
Vi kan desværre ikke finde et svar til dig.
Forsøg at formulere dit spørgsmål anderledes, eller kontakt os
- Se flere svar