Aktuelt
Nye tage betød en huslejestigning på 2000 kroner om måneden for beboerne i Nymosehuse i Gentofte. I dag er de fleste glade for at have undgået svamp, kulde og vandskader.
Nye tage betød en huslejestigning på 2000 kroner om måneden for beboerne i Nymosehuse i Gentofte. I dag er de fleste glade for at have undgået svamp, kulde og vandskader. Dyrere at lade være
Det var under den kolde vinter for to år siden, at det for alvor gik op for beboerne i rækkehusene i Nymosehuse i Gentofte, at det var nødvendigt at få skiftet deres tag. Det føg ind med sne på lofterne og 2/3 af husene fik vandskader. Selvom tagprojektet ville få huslejen til at stige med 50 procent, blev det vedtaget med et overbevisende flertal blandt beboerne.
Læs hele artiklen i DAB information, side 9.
Næste nyhed
Høje Tøpholm sagde 'ja tak' til den reviderede helhedsplan
Forrige nyhed