Aktuelt
Gladsaxe Kommune vil i et forsøg prøve at rense det regnvand, som rammer Bagsværdvej. Gladsaxe almennyttige Boligselskabs afdeling Bindeleddet låner et areal ud til kommunen, så de kan gennemføre projektet.
Gladsaxe Kommune vil i et forsøg prøve at rense det regnvand, som rammer Bagsværdvej. Gladsaxe almennyttige Boligselskabs afdeling Bindeleddet låner et areal ud til kommunen, så de kan gennemføre projektet.
Bindeleddet lægger grund til vandrensningsprojekt
Hvisdu går en tur ved Bagsværd Sø, kandu nu se noget, som ikke var der tidligere. Nu står der et gråt telt omgivet af et hegn. Inden i teltet bliver der renset vand. Det kommer fra Bagsværdvej, hvor det er faldet ned som regn. Når vandet er renset, bliver det ledt ud i Bagsværd Sø, hvor det skal forbedre søens vandmiljø. Teltet står på Bindeleddets grund, og her har man ingen problemer med at låne arealet ud. - Kommunen synes, vi er nemme at snakke med, så derfor spurgte de, om de måtte låne et stykke af engen ved søen. Vi sagde ja, fordi vi hos GaB og Bindeleddet går meget ind for det grønne, og selvfølgelig gerne vil have en ren sø, siger bestyrelsesformand for GaB og Bindeleddet, Jytte Jensen. Selv om teltet ligger i nærheden af Poppelkrogen, hvor flere af Bindeleddets boliger ligger, forsikrer Per Pedersen, der er ejendomsmesteri Bindeleddet, at vandrensningsprojektet ikke vil genere folk, der bor på Poppelkrogen. - Teltet er ikke det kønneste, men det ligger langt fra vores bebyggelse, og vores beboere kan ikke se det, fra deres boliger.De skal gå ned mod søen for at få øje på det. Teltet skal stå på Bindeleddets grund i et år, og det bliver spændende at se, om vandmiljøet i Bagsværd Sø bliver forbedret.
Billedtext: Teltet står bag træer, så beboere i Poppelkrogen ikke kan se det. Foto: Ejendomsmester Per Pedersen
06.aug.2012/tsa
Næste nyhed
Bestyrelserne vil læse om livet i boligafdelingerne
Forrige nyhed