Aktuelt
Der er gjort status for det boligsociale projekt Bydelsprojekt 3 i1, som Boligforeningen '32 i Esbjerg er med i. Projektet er halvvejs, og et eksternt konsulentfirma offentliggør allerede nu en række gode resultater i en ny rapport.
Der er gjort status for det boligsociale projekt Bydelsprojekt 3 i1, som Boligforeningen '32 i Esbjerg er med i. Projektet er halvvejs, og et eksternt konsulentfirma offentliggør allerede nu en række gode resultater i en ny rapport.
6.000 beboere gennem boligsocialt projekt i Esbjerg Bydelsprojekt 3i1 har haft en positiv betydning for tre boligområders udvikling og beboernes trivsel. Der er sat mange gode initiativer i gang, der er skabt gode rammer for samarbejde, og projektet gør i det hele taget en positiv forskel. Det konkluderer en ny midtvejsrapport fra konsulentfirmaet LG Insight, der dog konstaterer, at der endnu ikke har været fokus på forankring af projekterne og aktiviteterne i lokalområdet, som er den østlige del af Esbjerg.
Bydelsprojekt 3i1 er landet fjerdestørste boligsociale projekt og resultatet af et samarbejde mellem Boligforeningen B'32, der er administreret af DAB, Boligforeningen Ungdomsbo og Esbjerg Kommune.
De seks projekthuse under 3i1 har i løbet af de første to år sat en lang række boligsociale initiativer og aktiviteter i gang. Der er givet beboerrådgivning mere end 5.000 gange om blandt andet uddannelse og økonomi, formidlet job til ca. 200 jobsøgende beboere, etableret en ny lokal idrætsforening, igangsat fem ugentlige motionsaktiviteter samt afholdt børnefestival, fællesspisning og sommerfest foruden mange flere aktiviteter.
Det vurderes, at mere end 6.000 beboere har været i kontakt med Bydelsprojekt 3i1 og dets aktiviteter. Det svarer til ca. 36 procent af områdets samlede antal beboere.
- Jeg er meget tilfreds. Uden opbakningen og et fantastisk godt og konstruktivt samarbejde med Ungdomsbo og B'32's medarbejdere, organisations- og afdelingsbestyrelser, beboere og alle forvaltninger, afdelinger, direktion og byrådet i Esbjerg Kommune samt alle borgerne, havde vi ikke opnået så fine resultater, siger projektchef Susanne Rønne.
Bydelsområderne Kvaglund, Stengårdsvej og østerbyen i Esbjerg har for perioden 2008-2012 fået tildelt støtte fra Landsbyggefonden til en styrket boligsocial indsats. Formålet med Bydelsprojekt 3i1 har været at modvirke en negativ udvikling og styrke den positive udvikling i de tre boligområder.
Bydelsprojekt 3i1 er fysisk forankret i seks projekthuse Gadehjørnet, Infohuset, Jobshop, Projekthuset, Sundhuset og Sekretariatet. Projektet lægger vægt på sundhed, beskæftigelse, uddannelse, fritidsliv, kriminalpræventiv indsats, borgerservice og imagepleje.
Se bydelsprojektets hjemmeside på www.bydelsprojekt3i1.com
17. sep.2010/tst
Næste nyhed
Værdifulde erfaringer fra Boligsocial Årskonference
Forrige nyhed
DAB til Sydhavsøernes Frugtfestival
Spørg os
-
Vi kan desværre ikke finde et svar til dig.
Forsøg at formulere dit spørgsmål anderledes, eller kontakt os
- Se flere svar