Aktuelt
15 mænd og 1 kvinde har i vinteren 2005/06 gennemført DAB's lederudannelse for ejendomsmestre og mesterassistenter i boligafdelingerne.
15 mænd og 1 kvinde har i vinteren 2005/06 gennemført DAB's lederudannelse for ejendomsmestre og mesterassistenter i boligafdelingerne. 16 ejendomsfunktionærer gennemførte DAB's lederuddannelse
Torsdag, den 1. juni holdt DAB en festlig translokation i DAB for deltagerne med ledsagere.
Adm. dir. Niels Peter Thomsen holdt festtalen, og han sagde bl.a.: Funktionærernes arbejde og opgaver er meget varierede, og det er et meget bredtfavnenede job, der stiller mange forskellige krav til ejendomskontorets ledere, både fysisk og socialt. Der er både snerydning og kontorarbejde, kontakten til beboere og leverandører - og arbejdet ved computerskærmen. Det er nødvendigt med både indsigt i økonomi og hvordan man omgåes mange forskellige mennesker. Vi har i DAB de samme mål, og vi arbejder ud fra det samme værdisæt. Redelighed, effektivitet og omsorg er de vigtigste nøgleord, sagde Niels Peter Thomsen, og ønskede alle et stort tillykke.
Deltagerene fik en for en udleveret eksamensbeviserne af uddannelsens daglige leder Lars O. B. Petersen og så spillede Bente Hagelund for til fællessangen: &ldquoNår egene knoppes. Inden middagen underholdt Ole Sillemann på violin.
12.06.2006
Næste nyhed
DAB nyhedbsrev nr. 4 - 2006
Forrige nyhed